Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokud sankce nebudou účinné, měla by Evropa přitvrdit

1. 08. 2014 12:08:50
Je smutným faktem, že za jednáním o přijetí „pravých“ sankcí vůči Rusku a celkovým probuzením Evropy stojí až pád letadla s civilisty. V rámci těchto událostí se všech 28 velvyslanců Evropské unie shodlo na tvrdších sankcích pro Rusko. Sankce EU reagující na anexi Krymu zahrnovaly zmrazení majetku osob blízkých Putinovi na území EU a zákaz vydávání cestovních víz pro tyto osoby. Tento jmenovitý seznam se dále rozrůstá, nejnověji o dalších 8 jmen. Terčem tohoto typu sankcí byly rovněž soukromé společnosti a další právnické osoby, které se podílely na bojích na Ukrajině nebo z nich těžily.

Nové sankce přijaté v úterý a účinné od čtvrtka zahrnují zbrojní embargo, zákaz vývozu některých citlivých technologií a zákaz obchodování s dluhopisy a jiným majetkem ruských, státem vlastněných bank na evropském trhu. Evropský trh představuje zhruba polovinu celkových dluhopisových obchodů ruských bank, takže dopad tohoto omezení na ruské banky, potažmo ruskou ekonomiku jako celek, bude poměrně dramatický. Vysychající banky budou kolabovat, anebo do nich stát nalije miliardy, které tím pádem nebude moci použít na financování bojových akcí na ukrajinském území.

Rovněž uvalení zbrojního embarga by mělo pocítit více Rusko než státy EU. Zatímco státy EU vyváží do Ruska zbraně za 300 mil. eur ročně (ale delší dobu připravovaný francouzský kontrakt na vývoz lodí Mistral do Ruska v hodnotě 1 mld. eur zůstane embargem nedotčen), dovozy zbraní z Ruska do EU představují 3,2 mld. eur ročně. Poměrně výrazný smysl dává i zákaz vývozu technologií související s těžbou ropy z EU do Ruska, protože ruský export je do značné míry závislý na pevných palivech. Tento sektor je tedy v rámci ruské ekonomiky nejzranitelnější. Zároveň se však jedná o mimořádně citlivý sektor i pro státy EU dovážející velký podíl ropy a zemního plnu právě z Ruska. Dlouhodobá ziskovost ruského ropného sektoru totiž závisí na schopnosti objevovat a využívat nové zdroje těžby ropy. Uvalení tohoto druhu sankcí by tak mohlo mít za následek poptávku ruských ropných oligarchů po zdrženlivější zahraniční politice.

Krize na Ukrajině a s ní související sankce však může znamenat i příležitost pro EU vybudovat si větší energetickou nezávislost na Rusku, která by byla přínosná i z hlediska energetické bezpečnosti EU. Lze v ní proto spatřovat impuls pro vytvoření jednotné energetické politiky EU založené na maximální energetické soběstačnosti, diverzifikaci dovážených zdrojů energie a jednotného postupu v zahraničně-obchodních vztazích. Rovněž by to měla být příležitost k vývoji lepšího bezpečnostního a obranného systému EU, který je zatím vcelku limitován nedostatečnými finančními, ale i personálními nedostatky, které plynou z možného skrytého protekcionismu evropského trhu s vojenským vybavením.

Z České republiky však přišla odpověď nám vlastní. První reakce pana premiéra na sankce zněla tak, hlavně ať nás tato opatření nebolí. Sice tyto kroky podporujeme, ale přece nebudeme přijímat další kroky, které by mohly ohrozit český byznys. Vyjádření pana premiéra se mi bytostně příčí, a pokud mu tedy navrhované sankce tak vadí, měla by se vláda zaměřit na to, jak firmám, které budou zasaženy sankcemi, či kontra sankcemi z ruské strany, pomoci.

Já nový okruh sankcí vyhlášených EU považuji za úspěch, v mnohém jdou dál než dosavadní sankce USA (omezení obchodování ruských bank). Pokud by se neukázaly jako dostatečně účinné, měla by mít EU odvahu k jejich dalšímu přitvrzení. Putinovskému Rusku bychom neměli ustupovat a naše vláda by měla přestat přepočítávat hodnoty, které jsme si po pádu SSSR těžce vydobyli, na peníze. Protože to, co se děje na Ukrajině, je válka. Mnohým to bohužel nedochází a už vůbec si nejsou, nebo nechtějí být vědomi toho, že tyto události probíhají pouhých tisíc kilometrů od nás.

Autor: Marek Ženíšek | pátek 1.8.2014 12:08 | karma článku: 12.13 | přečteno: 672x

Další články blogera

Marek Ženíšek

K čemu je nám společná evropská armáda, když ji nebudeme chtít použít?

Společná evropská armáda byla velkou myšlenkou již v padesátých letech minulého století, kdy v tomto konceptu Francie spatřovala své strategické zájmy.

23.9.2016 v 14:26 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 469 | Diskuse

Marek Ženíšek

Havlův odkaz na konventu Demokratů

Ač patřím dlouhodobým podporovatelům GOP (Republikánů v USA), musím uznat, že projevy Michelle Obamové a viceprezidenta Joa Bidena na konventu Demokratů byly brilantní.

1.8.2016 v 11:30 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 640 | Diskuse

Marek Ženíšek

Vláda pohřbila jednu z tradic zahraniční politiky

Nikomu nevadí obchodování s velmocí jako je Čína. Ani samotná návštěva hlavy státu není nic, co by mělo být důvodem k rozčarování.

28.3.2016 v 12:44 | Karma článku: 31.58 | Přečteno: 2428 | Diskuse

Marek Ženíšek

Mráz opět přichází z Kremlu

V poslední době se často debatuje, zda je Rusko pro Evropu stále hrozbou, když v každodenních debatách řešíme migrační krizi. Nicméně, je dobré si to všechno hezky shrnout a připomínat.

18.2.2016 v 10:20 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 1384 |

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Zastavte Babiše!

Superzdroj poskytl nahrávku, která dokládá, že s vědomím nejvyšších kruhů se chystá hanebná akce, která má Andreji Babišovi zavřít ústa, aby v dnešních tv debatách nemohl excelentně porazit na hlavu lídra Zaorálka a volby vyhrát.

19.10.2017 v 17:54 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 94 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunisté brutálně zadlužili zemi a zničili životní prostředí

Není větší lži než tvrzení soudruhů z KSČM, kteří tvrdí, že naše země za nich žila bez dluhů. Škody, které způsobil předlistopadový režim na životním prostředí, dosáhly sta miliard korun a zůstal i obrovský vnitřní dluh.

19.10.2017 v 17:40 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 177 | Diskuse

Adam Mikulášek

Nevěřte „vtipálkům“ tvrdícím, že lze volit několik stran najednou!

I já jsem se na Facebooku s podobnými dezinformacemi setkal. Napřed jsem měl za to, že jde o neznalost, ale ukázalo se, že je to cílené matení zjm. vlasteneckých voličů.

19.10.2017 v 16:32 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 172 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Fraška v Petrohradu

Není nad to, když se autoritářské, totalitní či jiné režimy s viditelným deficitem demokracie snaží mistrovat demokracie skutečné, z nichž by si mohli vzít příklad.

19.10.2017 v 15:55 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 389 | Diskuse

Michal Vimmer

Neznámé úspěchy vlády, tajné cíle ČSSD a hlavní problém dneška ?

Zao + Bohouš žvaní o jakýchsi "úspěších ČSSD, o kterých lidé bohužel nevědí," protože je ukradlo ANO. Ti samí tvrdí, že "z úspěchu země lidé nic nemají" a "žijí od výplaty k výplatě." Hoši, děkujeme. Tak tohle je Česko pod ČSSD !

19.10.2017 v 13:08 | Karma článku: 29.97 | Přečteno: 982 | Diskuse
Počet článků 72 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 902

Vysokoškolský pedagog, politolog a 1. místopředseda TOP 09. Do 1.8. 2013 byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví České republiky.V současné době poslanec za Plzeňský kraj.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.